Information om Coronavirus covid-19

Observera

Denna text publicerades första gången den 12 mars, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Vi som församling följer Folkhälsomyndighetens råd och anpassar verksamheten därefter. Speciellt de som är 70+ rekommenderas att stanna hemma och då kan vi som församling uppmuntra varandra genom att höra av sig och hålla kontakt i så stor utsträckning som möjligt genom att t ex ringa. Tveka inte att höra av dig till någon som du vet är hemma. Vi kommer att ta hänsyn till de råd som ges och bland annat servera ett lite enklare kyrkfika. Vi kommer lägga ut så mycket information som möjligt om kommande verksamheter på hemsidan så håll gärna koll där. Om ni känner någon som inte har möjligthet att besöka hemsidan för att få information kontakta gärna den personen och meddela vad som gäller för respektive verksamhet.

Coronaviruset skapar mycket oro i samhället. Här finns några nyttiga länkar om du vill veta mer.

I korthet går råden ut på:

-Stanna hemma om du är sjuk

-Tvätta händerna ofta

-Hosta och nys i armvecket

-Du som är 70+ rekommenderas att stanna hemma.

Läs mer här: Krisinformation och Folkhälsomyndigheten